Spiš a Šariš

od

POKLADY VÝCHODNĚHO SLOVENSKA

Typ zájazdu: Poznávacie zájazdy
Krajina: Slovensko
Doprava: Autobus
Program:
  1. Odchod z Bratislavy v skorých raných hodinách. Príchod do starobylého mesta LEVOČA (UNESCO) a prehliadka jeho najzaujímavejších pamätihodností. Nachádza sa tu druhý najväčší slovenský kostol Chrám svätého Jakuba, ktorý disponuje veľmi cenným interiérom. Interiér je prehliadkou stredovekého sakrálneho umenia. Pozornosť púta najmä 18,6 metrov vysoký neskorogotický drevený hlavný oltár sv. Jakuba, ktorý je najvyšším oltárom svojho druhu na svete. Bol zhotovený z lipového dreva v dielni Majstra Pavla z Levoče. Ďalšou dominantou mesta je bývalá levočská renesančná radnica s arkádami, v ktorej dnes sídli Spišské múzeum, v jej blízkosti sa nachádza klietka hanby (pranier) zo 16. storočia, Thurzov dom, a iné. Presun do ŽEHRY (UNESCO) a prehliadka neskororománskeho Kostola sv. Ducha z druhej polovice 13. storočia. Kostol ma dodnes takmer neporušenú stredovekú podobu. V jeho interiéri možno nájsť jedinečné nástenné maľby, ktorými je pokryté celé presbytérium, víťazný oblúk i celá severná stena. Návšteva jedného z najväčších hradných komplexov v strednej Európe, ktorým je zrúcanina SPIŠSKÉHO HRADU (UNESCO), tvoriaca dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Odchod na ubytovanie, nocľah.
  2. Po raňajkách návšteva unikátnych slovenských Opálových baní neďaleko Prešova, ktoré sú najstaršie na svete a jediné na našom kontinente. Slovenské opály sú na svetových trhoch vysoko cenené pre svoje jedinečné vlastnosti akými sú dokonalé hry farieb. V podzemí je približne 30 km banských chodieb a 17 horizontov, z ktorých je päť zaplavených. Sprístupnených pre verejnosť je 1 280 metrov. Počas prehliadky zistíte, ako naši praotcovia drahocenný opál hľadali a aké náradie používali.. Presun do druhého najväčšieho mesta Slovenska, mesta KOŠICE, ktoré skrýva v sebe bezpochyby niekoľko úchvatných architektonických klenotov. Historické centrum je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Dominujúci gotický Dóm sv. Alžbety je najväčší kostol na Slovensku a tiež najvýchodnejšie ležiacou katedrálou západného typu v Európe. Ďalšie zaujímavé objekty: Miklušova väznica, Jakabov palác, spievajúca fontána, historická radnica, Štátne divadlo, Levočský dom atď. Prechádzka romantickými zákutiami čarovnej historickej Uličky remesiel s dobovou dlažbou a malými domčekmi. Návšteva najstaršieho pivovaru Pivovar Hostinec a exkurzia spojená s ochutnávkou piva. Najmenšia a najatraktívnejšia vinohradnícka oblasť TOKAJ ležiaca v juhovýchodnom cípe Slovenska patrí k piatim oblastiam na svete, v ktorých možno dopestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín. Raritou tejto oblasti sú stredoveké tokajské pivnice vytesané do sopečných  hornín. Pochádzajú z obdobia tureckých vojen a do určitej miery sa budovali ako úkryty pred lúpežnými vojskami. Niektoré pivnice sú vytesané do hĺbky 8 až 16 metrov. K najnavštevovanejším patria pivnice v obciach Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa a Viničky, kde si popri ochutnávaní kvalitného vína môžno vychutnať aj miestne gastronomické špeciality. Ochutnávka vína. Nocľah.
  3. Po raňajkách odchod do jedného z najstarších slovenských miest - mesta BARDEJOV (UNESCO). Dominantou radničného námestia s množstvom gotických meštianskych domov je trojloďová Bazilika minor svätého Egídia, ktorá je postavená na mieste bývalého kláštorného komplexu. Bazilika pochádza z polovice 14. storočia a obsahuje jedinečnú kolekciu 11 neskorogotických krídlových oltárov. K mimoriadne obľúbeným patrí výstup na vežu baziliky. Vyhľadávané a preslávené sú aj Bardejovské kúpele, ktorých liečivú silu ocenila aj známa cisárovná Sissi alebo ruský cár Alexander. Na okraji kúpeľov stojí SKANZEN BARDEJOVKÉ KÚPELE, ktorý je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Sústredilo sa v ňom takmer 30 ľudových stavieb z horného Šariša a zo severného Zemplína. Pochádzajú z 19. a 20. storočia a patria k dreveným stavbám karpatského typu. V skanzene nájdete aj obytné zrubové domy či objekty s technickým zariadením: kováčsku vyhňu, sýpky, sušiareň ovocia i studňu a stodoly. Nocľah.
  4. Po raňajkách pokračovanie  v ceste k ĽUBOVNIANSKEMU HRADU, ktorý sa týči na vápencovom kopci nad mestom Stará Ľubovňa.  Najstaršiu časť hradu tvorí hlavná veža a gotický palác. Pod hradom Ľubovňa sa nachádza Ľubovniansky skanzen s ukážkami ľudovej architektúry Spiša a Šariša. Najcennejším exponátom je zrubový gréckokatolícky kostol sv. Michala archanjela z Matysovej z roku 1883. Návšteva bývalého kartuziánskeho a kamaldulského kláštora nazývaného ČERVENÝ KLÁŠTOR, kde pôsobil mních Cyprián - zberateľ liečivých rastlín, ktorý sa preslávil svojim herbárom a mal tu tiež zriadenú lekáreň. Jeho zásluhou sa kláštorná lekáreň stala známou v širokom okolí. Dodnes sa o nej hovorí, že patrila k najstarším lekárňam v strednej Európe. Mních je známy tiež svojim vynálezom lietajúceho stroja, s ktorým chcel vyletieť do neba vyššie ako vtáci. Miestna muzeálna expozícia približuje históriu a kláštorný život oboch mníšskych rádov a prezentuje vzácne pamiatky z oblasti severného Spiša. Symbol Zamaguria sú Pieniny, ktorých strmé bralá obmýva pohraničná rieka Dunajec. Splav Dunajca na drevených pltiach v nádhernej prírodnej scenérii Pieninského národného parku, čo je jedinečná atrakcia v Európe. Nocľah.
  5. Presun do srdca majestátnych lesov BACHLEDOVEJ DOLINY a prechádzka Chodníkom korunami stromov nazvanom Bachledka. 32 metrov vysoká veža poskytuje jedinečný výhľad na štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin i malebné Zamagurie. Trasa o dĺžke viac ako 600 metrov prevedie návštevníka druhovo pestrým lesom s rôznymi prekvapeniami a poučeniami. Odchod do Bratislavy s návratom v neskorých nočných hodinách. Rázovitá goralská obec ŽDIAR zaujme pamiatkami tradičného ľudového staviteľstva. Charakteristickými ľudovými stavbami v Ždiari sú trojpriestorové drevenice, ku ktorým priliehajú hospodárske budovy (maštale, chlievy, ovčíny, drevárne, šopy a pod.) vytvárajúc spolu s nimi uzavreté hospodárske dvory. Drevenice majú často modré škárovanie, červené rámy okien a bielu ornamentálnu výzdobu. Krátka zastávka v SPIŠSKEJ SOBOTE pri Kostole sv. Juraja, kde sa nachádza Hlavný Oltár sv. Juraja z roku 1516, ktorý je dielom Majstra Pavla z Levoče. Odchod do Bratislavy s príchodom v neskorých večerných hodinách.
V cene je zarátané

autobusová doprava, 4x ubytovanie v dvojlôžkovej izbe s príslušenstvom, 4x raňajky, ubytovací poplatok, sprievodca zájazdu, prehliadky podľa programu

Povinný príplatok – vstupy: 99 EUR 
(Chrám svätého Jakuba v Levoči, Kostol sv. Ducha v Žehre, Spišský hrad, Slovenské opálové bane, Múzeum vín v Prešove, Dóm Sv. Alžbety v Košiciach, exkurzia a ochutnávka v pivovare Hostinec, degustácia vín v Tokaji, Bazilika minor sv. Egídia s výstupom na vežu v Bardejove, Skanzen Bardejovské kúpele, Ľubovniansky hrad, Ľubovniansky skanzen, Expozícia Červený kláštor, splav Dunajca na plti, Chodník korunami stromov Bachledka so spiatočnou lanovkou, Kostol sv. Juraja v Spišskej Sobote)

V cene nie je zarátané

možnosť doplatenia komplexného cestovného poistenia 10 EUR/pobyt

Príplatok za jednolôžkovú izbu: 80 EUR

Poznámka

Pri objednaní zájazdu, osobne alebo online, stačí zaplatiť zálohu za zájazd vo výške 70 EUR/osoba. Doplatok za zájazd je potrebné uhradiť najneskôr tri týždne pred uskutočnením zájazdu.

Prihláste sa pomocou:

alebo cez Váš email:

Prihlásenie predajcu: